Jak je to se školou snů? Norra Latin

Norra Latin : Škola snů

Sara Bergmark Elfgren / 480 stran / King Cool

ČR rok vydání 2019


Starobylá budova školy Norra Latin se nachází ve Stockholmu. Škola v knize je inspirovaná skutečnou budovou, kterou autorka prochodila, aby inspiraci načerpala co nejlépe. V knize je ale škola trochu magičtější než ve skutečnosti… Celá kniha má temný magický nádech s prvky hororu.

Tamar a Clea se touží stát herečkami a proto na škole začínají studovat. Obě hlavní hrdinky se střídají ve vyprávění příběhu, který se postupně skládá dohromady. Všechno je to propracované a skvěle promyšlené. Občas se linky překrývají, což mě trochu rozčilovalo, ale chápu, že to bylo třeba.

Každá postava má jedinečnou a skvěle vystavěnou osobnost, která se během knihy vyvíjí. Příběh začíná nastíněním konce, celé vyprávění je tedy takový hezký kruh. Obdivuju, jak to všechno hezky pospolu funguje.

Plusem pro ty, které to baví, je určitě ta divadelní a umělecká atmosféra, která z knihy tak sálá. Mohlo by se zdát, že to knihu natahuje, ale mě to hezky sedlo. Také vlastně tak hezky knižně prozkoumáte celý Stockholm, který je v knize různě zmiňován.

V knize jsou obsažena i důležitější témata, která dávají prostor k zamyšlení. Mě se čtení moc líbilo a hezky mi sedlo do listopadové noty. Některé prvky na mě byly možná až moc temné, ale jinak jsem si čtení užívala. Je to kniha delší a pomalejší a tak je fajn si jí fázovat 🙂

Anotace:  Tamar sní o tom, že se stane herečkou. Clea na divadle a filmových natáčeních vyrostla. Jednoho deštivého srpnového dne obě začínají studovat prestižní divadelní program na škole Norra Latin ve Stockholmu. Chodí do stejné třídy, ale žijí zcela rozdílné životy. Tamar opustila svou rodinu i své přátele a odstěhovala se do nového města, kde zjišťuje, že na své škole nezapadá. Clea ve Stockholmu bydlela už od narození a v kolektivu zcela samozřejmě zaujme pozici na vrcholu sociální hierarchie. Starobylá budova ale skrývá mnohá tajemství. V době, kdy Norra Latin byla ještě školou pouze pro chlapce, se v aule při inscenaci Snu noci svatojánské odehrála tragédie – jeden z učitelů zemřel a jeden z mladých herců beze stopy zmizel. Dnes se o nich vypráví městská legenda. Co je pravda a co fikce? Co se tu noc před skoro sedmdesáti lety stalo? A co číhá ve stínech gymnázia? 

Knihu seženete ZDE a já za recenzní výtisk děkuji Knihydobrovsky.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s