NIMBUS – „stará garda“ vs. „nový řád“/ PŘEČTENO

NIMBUS

Neal Shusterman / 440 stran / Yoli

ČR rok vydání 2019


Po dočtení Smrtky, prvního dílu této série, jsem byla opravdu hodně zvědavá jaký bude druhý díl. Neal Shusterman totiž v prvním díle nasadil laťku hooodně vysoko. Bude tedy dvojka jen vycpávka, nebo se autor zvládne překonat a napsat něco ještě lepšího? A je to vůbec možné?

Ano je! Nimbus jsem přečetla jedním dechem, protože takovou jízdu jsem nečekala. Celý děj byl ještě promyšlenější a drsnější než ve Smrtce a postavy se skvěle vyvíjely.
O čem Nimbus je? Ve městě se objevila nová smrtka, která není součástí cechu. Smrtka Lucifer jedná proti jednomu ze 7 smrtčích pravidel a upaluje zkažené a zkorumpované smrtky, aby toto posvátné povolání očistil od jejich hříchů. Každý ve městě ví, že touto smrtkou je nepřijatý učedník Rowan, jenže nožová garda ho není schopná chytit a Nimbus se k záležitosti cechu smrtek nesmí vyjadřovat.

Citra, která je nyní smrtkou Anastázií čeří vody. Společně se smrtkou Curieovou se dostává do ohrožení a musí čelit svým vlastním výzvám.
Celá kniha se nese v duchu rozporu mezi „starou gardou“ a „novým řádem“. Mohou tyto dva odlišné názory působit vedle sebe? Konflikt se vyostřuje každým dnem.

Nimbus, jehož deník nás celou knihou provází, tyto zásadní události ve světě vidí, ale ne vždy může něco udělat. Jeho rozhodnutí by měla být dokonalá, ale jak jeho vedení může změnit svět, když jsou oblasti, ke kterým nemá přístup?

V druhém díle se také dozvíme něco o nových tvářích a dočteme se, jaké to mají Nezvedenci. Proč by se někdo vědomě stavěl proti systému, který je naprosto dokonalý? Myšlenka toho, že lidé potřebují vzdor celé téma „Nezvedenců“ hezky rozvýjí.

„V tom případě změňte stupeň mého naštvání na devět.“ 

Já osobně jsem z druhého dílu ještě nadšenější než z prvního. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a každá stránka mě nutila přemýšlet. Děj měl naprosto dokonalé zvraty a v knize nebyla hluchá místa. Jsem neskutečně natěšená na třetí díl, protože dvojka opět skončila tak otevřeně, jak jen to šlo. 

Asi před dvěma lety bylo oznámeno, že na Smrtka by se měla dočkat filmového zpracování. Od té doby bohužel nebyly zveřejněny žádné novinky, takže to vypadá trochu nejistě. Bavil by vás film na motivy tohoto světa?

Knihu můžu určitě doporučit nejen young adult čtenářům, ale i starším. U nás sérii čte celá rodina 🙂

Obálka: paperback

HODNOCENÍ: 10 Z 10 

Knihu seženete na stránkách Knižního klubu TADY, nebo ve všech knihkupectvích. Já za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Euromedia.

Tady ještě pro zajímavost pár zahraničních obálek. Já jsem moc ráda, že máme originální 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s