Cílovníci – RECENZE

Cílovníci

Papoušková Eva-Miklínová Galina / 124 stran / Paseka

ČR rok vydání 2018


Malý Záviš se z Prahy, od rodičů a tří mladších bratrů, stěhuje do Poděbrad. Nastupuje totiž na nově otevřenou Kolej Jiřího z Poděbrad, elitní internátní školu, která v duchu skautských zásad chce z chlapců vychovávat vzdělané, čestné a odolné muže. Záviš je v koleji sice nejmladší, ale zato velice zvídavý. Postupně se spřátelí s ostatními a společně pátrají například po tom, co skrývá tajemná dutina za stěnou v umývárně.


Klukovské vyprávění příhod z Koleje Jiřího z Poděbrad, kam je náš hlavní hrdina Záviš poslán ke studiu po jedné nešťastné události. Záviš nám totiž během války trochu zdivočel, jak říkají jeho rodiče, a je třeba ho usměrnit.

Doba komunistického režimu vyprávěna z pohledu malého kluka, to je skvělý způsob jak dojmy z tohoto období předat. A za mě to perfektně funguje. Vše je přímočaré a jasné. Pochopitelné a otevřené.

Popravdě si ale nejsem jistá, kdo je cílovým čtenářem této knížky. Děti pravděpodobně nepochopí souvislosti a tudíž knihu tak neocení. Cílovníci mi ale přijdou jako naprosto skvělý nástroj, na kterém rodiče či prarodiče můžou tuto dobu dětem vysvětlit. Pokud knihu budou číst spolu s dětmi, mohou dodat vlastní zkušenosti a vše po svém doplnit.

Moc se mi líbilo celé propojení a skryté třešničky v knize. Například to, že Závišovi spolužáci ze školy se nakonec ukážou býti budoucími známými osobnostmi – Forman, Havel a další. Přesně tyto osobnosti znázorňující morální hodnoty byli totiž pro komunisty naprosto nežádoucí. A na tom je i vystaven tento klukovský příběh. Lehce a čtivě, takže vás to bude bavit.

Grafické zpracování je plné úžasných kreseb od Galiny Miklínové a stránky jsou i doplněny kolážemi dokumentů. Moc mě to bavilo a jedná se o opravdu povedený kousek. Ať už po grafické nebo obsahové stránce.

Obálka: Hardback se sametovými deskami

HODNOCENÍ: 9 Z 10 ⭐

Knížku pořídíte na stránkách Nakladatelství Paseka nebo v knihkupectví. Já moc děkuji Pasece za recenzní výtisk.

Tady máte ukázku:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s