Nádraží perdido – recenze

Nádraží Perdido

China Miéville / 684 stran / Laser

ČR rok vydání 2018 reedice, originál 2000

série: Svět Bas-lagu, 1. díl v sérii


Mix fantasy, steampunku… No vlastně tuhle knihu nejvíce vystihuje nový žánr New Wierd. Všechno v téhle knize je tak jiné a já vám můžu zaručit, že nic podobného jste ještě nečetli. Miéville má přístup k celému moři fantazie, nasává z něj plnými doušky a sype to na nás naplno. Nebrání se ničemu neobvyklému, pobuřujícímu, divnému a naopak z toho bizáru staví cihlu po cihle tak komplexní svět, že mně nezbývá než mu za to jen smeknout klobouček…

Mě si kniha získala hned úvodem. V prologu je popsán příjezd cestovatele do Nového Krobuzonu a jeho pocity z něj. Už to jaká slovní spojení a přirovnání se tady objevují je předzvěst toho, že vás čeká něco naprosto fascinujícího.

„Železniční tratě vykreslují anatomii velkoměsta jako vystupující cévy. Červené cihly a temné zdi, podsadité kostely podobné troglodytům, potrhané, třepotající se baldachýny, dlážděná bludiště ve starém městě, slepé uličky, kanály provrtávající zemi jako světské krypty, nová smetištní krajina, drcený kámen, knihovny dmoucí se zapomenutými svazky, staré nemocnice, věžáky, lodě a kovové pařáty vyzvedávající náklady z vody.

Jak jsme si blízkosti něčeho podobného mohli nevšimnout? Co je to za úskok topografie, který dovolí, aby se tato rozvalená příšera skrývala za rohy, aby mohla na cestovatele znenadání vyskočit?“

strana 13

Hlavní děj knihy je zaměřen na Izáka, vědce žijícího v Novém Krobuzonu, kterého si najme Jagharek na jednu prácičku. Chce přidělat nová křídla, protože ty jeho byla odřezána. Tento malý úkol ale spustí celou řadu událostí, které se záhadně proplétají.

 Ona ta hlavní dějová linie není nijak složitá, ač to tak podle tloušťky knihy může zdát. Pro někoho by to mohla být nevýhoda, že je kniha kvůli tomu rozvleklá, ale ty popisné části jsou za mě tak skvělé, že si zaslouží každý řádek který zabírají.

Autor vytvořil svět, který je barevný, rozmanitý a energický.  Cheprijky, přetvoři, psychomůry, vlaky, továrny, vynálezci i umělci. Hned ze začátku je toho opravdu hodně, ale nenechte se tím pulzováním zastrašit. Pokud to všechno poberete a nepřijde vám to „až moc“, čeká vás skvělý zážitek. Určitě doporučuji čtenářům, kterým nevadí trochu toho podivna a praštěnosti. Pokud jste například fanda Stopařova průvodce s vogonskou poezií nebo Pratchetta a Ankh-Morkporku, pravděpodobně si zamilujete i cheprijky se skarabem místo hlavy.

Tahle kniha se stala kultovní a já jsem moc ráda že vlastním reedici obohacenou o krásné ilustrace. Nádraží Perdido v mé fantasy sbírce vážně chybělo a vy se ho nebojte taky zkusit.

Obálka: Hardback s přebalem

HODNOCENÍ: 9 Z 10 ⭐

Knížku pořídíte na stránkách Knižního klubu – tady.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s