Vyšlapaná čára – RECENZE

Vyšlapaná čára

Sara Baume / 320 stran / Odeon

ČR rok vydání 2018


Knížku Vyšlapaná čára jsem četla celkem dlouho ale rozhodně to nebylo proto, že by knížka nebyla dobrá – přesně naopak. Jedná se o hlubokou sondu do hlavy hlavní hrdinky Frankie, která prochází psychickým zhroucením a my jsme následně svědky její snahu “dát se do kupy”. Frankie se přestěhuje do starého baráku po babičce, který je na kopci kousek od větrné turbíny. Tráví dny sama se svými myšlenkami, zaobírá se jen všedními maličkostmi. Neustále si opakuje své znalosti o umění tím, že se zkouší z různých témat.

Umělecké dílo na téma Postel, zkouším se…

Myšlenkové pochody jsou zde popsané s takovou hloubkou, že jsem knihu četla vždy jen po pár stránkách, jak to na mě všechno silně působilo. Uvědomovala jsem si, jak to každému z nás v hlavě běží úplně jinak a snažila jsem se pochopit každý čin i nápad, který Frankie proběhl hlavou.

Musím upozornit, že se nejedná o lehkou četbu. Vyšlapaná čára patří k těm náročnějším knihám a podle mě je dobré ji dávkovat po  částech, aby člověk udržel pozornst, pochopil a neztratil se. Ať už v textu nebo ve svých vlastních myšlenkách, protože ona k tomu kniha tak nějak nabádá. Já osobně bych uvítala, kdyby byla kniha trochu kratší. Tím, že se zaobírá především vnitřními pochody a subjektivními popisy, může se pak zdát, že se autorka opakuje. U kratšího formátu by toto asi působilo intenzivněji. Jak jsem již ale psala, já jsem toto vyřešila tím, že jsem knihu četla déle a po kratších úsecích. Tak jsem dokázala držet s Frankie krok.

Ale ani to není pravda; Walt Disney mi lhal. Počasí mojí náledě neodpovídá; nenabízí se žádný scénář ani hudba, která by navozovala atmosféru, nejsou tu diváci. Většinu dní se protluču do tmy, aniž by mě vůbec někdo viděl.

Tedy aspoň ne žádná lidská bytost.

Jsem tady v babiččině domku už plné tři týdny docela sama.

Až na ty tvory.

Strana 11

Jestli vám můžu něco slíbit, tak je to to, že na knihu po dočtení jen tak nezapomenete. Já sama jsem dlouho nečetla nic, co by na mě takhle intenzivně zapůsobilo. Velké plus dávám za odkazy na moderní umění, které v knize najdete. Značnou část jsem si poté googlila, takže pokud budete zvědaví jako já, tak se i vzděláte.

Knihu bych doporučila všem milovníkům umění a těm, kteří se zajímají o lidskou psychiku. Na své si přijdou i všichni ti, kteří se nebojí čtení složitější knihy a chtějí si z četby odnést „neco víc“.

Obálka: Hardback s přebalem

HODNOCENÍ: 8,5 Z 10 ⭐

Knihu seženete tady a já za ni moc děkuji Knižnímu klubu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s