Na Chesilské pláži – recenze

Na Chesilské pláži

Ian McEwan / 160 stran / Odeon

ČR rok vydání 2018


Šedesátá léta v Jižní Anglii a příběh jednoho jediného večera protkaný flashbacky z minulosti. Stáváme se svědky příběhu, který nám v dnešní době může připadat nepochopitelný až kuriózní. V šedesátých letech ovšem byla společnost ještě silně tradiční a o spoustě věcí se nemluvilo. Útlá  knížečka se zamýšlí nad tím, jak tato skutečnost může ovlivnit vztah jednoho mladého páru a celou jejich budoucnost.

Florence je oddaná hudbě a svému smyčcovému quartetu. Edward je vzdělaný mladý muž, který je rád měšťanem, i když byl vychován otcem učitelem v malém domku na okraji lesa. Celý život žili tito dva kousek od sebe, ale seznámí se až v dospělosti na protiatomovém setkání. Zamilují se a chtějí se vzít. Doba ale není otevřená intimním rozhovorům a proto se vším čekají až na svatební noc…

Kniha vypráví zvláštní příběh, který nám dává hluboký pohled na to, jak může výchova, doba a nevyřčená slova ovlivnit celý život. Zjišťujeme, jak moc se povědomí o sexu a sexuální výchova důležitá. A taky jsme svědky toho, jak jeden jediný okamžik a nevyřčená slova mohou změnit celou budoucnost dvou mladých lidí.

S podobným tématem jako se Ian McEwan zabývá v knize Na Chesilské pláži se setkáváme i v jeho díle Pokání. Zde jsme také svědky toho, že nevědomost jedné mladé dívky ovlivnila několik životů. Pokání je ale mnohem více dramatické a obsáhlé.

Kniha mě zaujala stylem, kterým je napsaná. Jediný večer doplněný celou minulostí obou hlavních hrdinů. Ze začátku mi to přišlo rušivé, protože hlavní linka byla neustále trhána ale později mě to začalo bavit. Dostáváte postupnou dávku informací, které Vám doplňují celkový pohled na daný okamžik. Vše je ve správnou chvíli vysvětleno a vy tak po celou dobu čtení získáváte nové a nové podněty. 

Přesto ke knize mám pár výtek – jednou je třeba naznačení ale nerozvedení některých okamžiků. Například Florencin vztah s otcem. Byla bych raději, kdyby tyto náznaky byly dotaženy a nebo vynechány. 

Pokud se Vám ale líbilo Pokání nebo máte rádi literaturu s hlubším zásahem, rozhodně Vám Na Chesilské pláži doporučuji. Jedná se o knihu, která Vás donutí se zamyslet o tom, jak se doba rychle mění a jak problémy, které nám nyní přijdou nepředstavitelné byly v té době tak významné.

V roce 2017 vznikl i stejnojmený film na motivy knihy.

Obálka: Hardback s přebalem

HODNOCENÍ: 8 Z 10 ⭐

Za knihu půl krále děkuji Knižnímu Klubu a vy si ji můžete pořídit zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s