RECENZE – Jak fotit nejen na instagram


Fotografie se stávají běžnou součástí našeho života. Jedna z prvních informací, kterou tvůrci mobilních telefonů uvádějí u nového modelu je právě kvalita foťáku. Na většině sociálních sítí je fotografií hromady. Ale naprostým králem foto světa se v poslední době stal Instagram. Já osobně již nevyužívám Facebook na nic jiného, než na messenger a jsem aktivní jen na Instagramu. Tedy na dvou instagramech. Zatím odděluji svůj osobní a knižní.

Ale jak mám začít? Co fotit? Co když na to nemám oko?

Kniha Jak fotit nejen na Instagram, kterou má na svědomí fotografka Leela Cydová se zaměřuje především na focení za pomoci mobilu a nevyžaduje po Vás žádné speciální vybavení. Což je dobře, protože pokud by jste byli profi fotografové se zrdcadlovkou, pravděpodobně nebudete shánět knihu o focení na sociální sítě :-).

Kniha je skvělý pomocník pro lidi, kteří s focením nemají moc zkušeností a pro ty, kteří potřebují nakopnout svoji fantazii. Najdete v ní hodně rad ohledně toho co fotit, jak se na focený objekt dívat a na co je důležité se zaměřit ohledně atmosféry. Radí jak pracovat se světlem a jak si profi pomůcky nahradit jednoduše dostupnými prostředky. Pokud ale již máte nějaký svůj styl nebo plnou hlavu nápadů, kniha Vám pravděpodobně poslouží jen jako zásobník pár dobrých rad, ale nic zásadně nového se nejspíš nedozvíte. A nebo dozvíte ale stejně si to budete chtít dělat po svém 🙂 Pro začátečníky se ale jedná o obsáhlý a jednoduchá přehled základních pravidel a dobrých tipů, jak se na věci dívat trochu „jinak“.

Je škoda, že v knize nenajdete žádné konkrétní tipy. V čem a jak upravovat fotky nebo jak si nastavit telefon. Předpokládám ale, že je to způsobeno rozsáhlou nabídkou telefonů na trhu a že by to asi jen dělalo zmatek. Protože i já pozoruji, že každý telefon má nastavení úplně jiné a že na trhu je nepřeberné množství aplikací na úpravu fotek.

Mě nejvíce zaujaly sekce, kde jsou zmíněny instagramové fotografky a fotografové a pár základních bodů, na které se zaměřují. Bavilo mě hledat si jejich profily a zkoumat, jestli to o čem se zmiňovali v jejich stylu focení najdu.

Celkově je kniha zaměřena především na fotografie zachycující lifestyle, cetsování nebo jídlo. Kniha je skvělým vodítkem, ale není pevným návodem. Je tedy třeba k ní přistupovat jako k ukazateli směru, kterým je možné se vydat a zkušet to přenést do Vašich fotografií.

Knihu bych doporučila začátečníkům, nebo lidem, kteří mají zatím každou fotku jinou a neví jak ten celek uchopit. Nebo třeba jako dárek pro někoho z okolí, kdo s instagramem začína nebo chce začít a zatím trochu tápe. Určitě se bude jednat o super motivaci do začátků.

Knihu Jak fotit na instagram seženete na stránkách Knižního Klubu zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s