STAR WARS – Cesta k epizodě VII – ZTRACENÉ HVĚZDY

IMG_20180617_131318-01

Star Wars – Cesta k epizodě VII – Ztracené hvězdy

Claudia Gray  / 480 stran / Egmont

ČR rok vydání 2015

Když jsme na instagramu zjistila, že existuje young adult STAR WARS román, okmžitě se zařadil na vršek mojí TBR hromádky. Já jsem „na holku“ celkem velkej fanda Star Wars – jakože viděla jsem všechny filmy alespoň třikrát, znám jména robotů i vesmírných lodí, četla jsem pár knih a mám ve sbírce nějaké to SW oblečení. Jo a Han Solo je na mém seznamu TOP 5 fiktivních mužů do kterých jsem zamilovaná. Takže … moje hodnocení může být trochu ovlivněno 😀

Série Cesta k epizodě VII. byla vydána aby fanouškům ukrátila čekání na nové filmy. Vyšly i knížky o jednotlivých hlavních hrdinech hlavní ságy. Já zatím přečetla jen Ztracené hvězdy, ale už mám u albatrosu objednanou i Pašerákovu zkoušku, ve které je hlavní hrdina Han Solo :-D.

Ztracené hvězdy se odehrávají v delším časovém úseku – co jsme našla, jmenují se takové knihy časosběrné romány, takže můžete vidět příběh hlavních hrdinů zasazený do událostí, které znáte z filmů.

Ve vyprávění se střídají dva hlavní hrdinové – Ciena Ree a Thane Kyrell. Ciena a Thane se  setkávají při velkolepých oslavách Impéria a svede je dohromady zvědavost a zájem o létaní. Jejich přátelství má již ze začátku pár úskalí, protože každý pochází z jiné společenské vrstvy. Thane je z bohaté rodiny a Ciena z chudinského údolí. Přesto sdílí společné sny a také společně trénují aby si ty sny mohli splnit. Chtějí se dostat na Imperiální akademii a být nejlepšími piloty v galaxii. Chtějí létat za Impérium. Oba jsou velmi nadaní a snaží se na maximum aby získali jen ty nejlepší výsledky. A pokud to jde, sdílí spolu svou radost z úspěchů.

Jenže co když realita je jiná než dětské sny? Co když Impérium není tak skvělé a dobré jak jim v dětství říkali? A tady přichází ten zlom, protože každý z hrdinů se s touto skutečností vyrovnává po svém. Jejich osudy se musí rozdělit a svědomí je postaví každého na jinou stranu barikády…

24799751

 Příběh Cieny a Thanea není jen o přátelství nebo lásce. Je o hlubokém poutu mezi dvěma lidmi, budovaném už od dětství. Ukazuje na sílu závazku jak jednoho člověka k druhému, tak i ke složené přísaze a danému slovu.

„Dívej se mýma očima.“

 V knize vidíme velmi zajímavý pohled na celé Impérium z úplně jiného úhlu než ve filmech. Ukazuje se zde, že občas lidé, kteří dělají špatné věci nejsou sami špatný, ale jen musejí poslouchat špatné rozkazy. Donutí nás to zamyslet se, kdy má smysl porušit dané slovo a kdy si za ním stát.

Já jsem knihu přečetla během pár dní. Děj mě vtáhl a já hltala každou stránku. Ano, občas tam na mě bylo trošku moc náhod, ale tak budu věřit, že za ně mohla síla :-). Za mě prostě palce nahoru!

Na všech kanálech je kniha hodnocena jako ta nejlepší z celé této YA série. I já ji můžu jen doporučit! Pokud jste filmy neviděli, asi to uplně nebrání v přečtení knihy, hlavní téma je zde osud Cieny a Thanea, ale může se tam pro neznalce objevit trochu moc neznámých jmen.  Takže doporučuji vidět epizody IV-VI, na jejichž pozadí se kniha odehrává.

Obálka: Paperback – 7 z 10

HODNOCENÍ: 89%

Knihu můžete koupit zde. Za recenzní výtisk moc děkuji Albatros media.

Autorka Claudia Gray bude letos na Humbook festu 🙂

Unknown

 

Pozn.: Zdroj gifu – Pinterest.

1 Comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s