WONDERWOMAN – RECENZE

IMG_20180421_190156

Wonder Woman: Válkonoška

Leigh Bardugo / 336 stran / CooBoo

ČR rok vydání 2018

1.díl série DC Icons

 

Tak pro začátek – zkuste na chvíli zapomenout, že jste viděli film. Zkuste zapomenout na všechny komiksy o Wonder Women. Kniha od Leigh Bardugo z ničeho známého nevychází a mně přijde fér, soudit knihu s čistým štítem. Protože proč ne? Každý superhrdinský příběh vypráví trochu jiný děj. Taky se jedná o nevyčerpatelnou studnici, ze které se bude inspirace brát ještě pro mnoho knih a filmů.

O ČEM ŽE TO JE?

S Dianou se setkáváme jako náctiletou na Themiskyře. Diana je dcera královny, jediné dítě. Dítě vymodlené od boha. Nepřišla na Themiskyru jako ostatní Amazonky. Nevybojovala bitu, ale byla stvořena. Proto je její postavení mezi sestrami trochu nejisté. A Diana musí být lepší než všechny ostatní, protože je princezna a každý to od ní očekává. Jednoho dne ale Diana zachrání lidskou dívku Aliu a spustí tím rychlý sled událostí. Ostrov se bouří proti přítomnosti Alie, která není jen obyčejný člověk, ale také Válkonoška. Tak se Diana vydává misi, při které chce dokázat, že si místo mezi Amazonkami skutečně zaslouží.

Diana je zde mladá a neohrožená. Je vychovaná pro boj a odvaha z ní přímo čiší. Zachráněná Alia je chytrá a odhodlaná. Aliin bratr Jason je ztělesněním bohatého a tajemného muže. Aliina kamarádka Nim má nabroušený jazyk a je odhodlaná být viděna. Jasonův kamarád Theo je samý žert, kterým skrývá smutek z toho, že ho otec nemá rád.

A CO NA TO JÁ?

Ze začátku se kniha trochu pomaleji rozjíždí. Za mě je nejlepší část asi v půlce. Zde se Diana nachází v New Yorku, který je pro ni jedna velká neznámá a je zábavné sledovat, jak se s tím vypořádává.

Alia zamávala prsty. „Google ví a vidí všechno.“

„Google,“ zopakovala Diana. „To je nějaký z tvých bohů?“

Chválím Women power, kterou je celá kniha protkaná. Všechny ženské postavu jsou silné, sebevědomé a tvrdé. Kniha se čte dobře, je zajímavě napsaná a i postavy mi byly celkem sympatické. Celý příběh se odehrává během asi tří dnů, takže žádné zbytečné průtahy. Jenže pak přijde konec. A ten konec je bohužel něco, co jsem nedokázala překousnout. Uspěchaný, nedotažený. Velká škoda.

IMG_20180501_170906

„Dokud dýchám, nedojdou tví nepřátelé klidu. Dokud žiju, je tvoje bitva mou.“

Knihu bych doporučila někomu, kdo se o superhrdinský svět zajímá, ale ne tak moc aby četl všechny komiksy. Ideálně třeba někomu, kdo kouká na filmy, ale originální komiksy nečte. Věkově spíš pro mladší čtenáře 12-17 let.

Obálka: Hardback – 8 z 10

HODNOCENÍ: 67%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s