Muž a žena – RECENZE

IMG_20180408_091229-01

Muž a žena

Michal Viewegh / 294 stran / Ikar CZ

Duben 2018

 

Na začátku dubna vyšla nová Vieweghova kniha Muž a žena. Je to první kniha tohoto autora, která vyšla pod nakladatelstvím IKAR. A proč po tolika letech změna nakladatele? I to autor ve své knize vysvětluje.

Co se vzhledu týče, dávám rozhodně palce nahoru. Kniha má jednoduchý červený přebal a pod ním se skrývají černé pevné desky poseté květinami. Takže cíl je jasný – zaujmout a potěšit. Formátově knížka hezky sedne do ruky, mám tyto menší čtvercové formáty ráda.

Nová kniha je taková skládačka. Hlavní částí jsou dva samostatné příběhy. Za zmínku ale stojí i úvod, ve kterém se dozvíme zdroj inspirace pro první povídku a pak závěr – vysvětlení změny nakladatele.

Víte, já mám k Vieweghovým knihám takový zvláštní vztah. První knihu, kterou jsem od něj četla byl Román pro ženy. Tuto knihu jsem si i vytáhla u maturity a přineslo mi to jedničku. Né že bych jeho knihy měla nějak extra ráda, ale jeho starší tvorba se mi četla dobře.

Teď již k obsahu….

První příběh – Family frost – Povídka o zkrachovalém podnikateli, který nyní místo luxusních menu prodává mražené hotovky. Také to z toho cítíte? Rozvod, úpadek…. Ano, Viewegh se snaží promítnout do povídky své city a nechává se inspirovat svým životem. Námět povídky se mi líbil a četla se mi dobře. Tedy alespoň tak do tří čtvrtin, potom se to nějak zvrtlo, přišli vulgarismy a nic moc konec. Tedy alespoň pro mě :-).

Druhý příběh – Čarodějka z Křemelky – Představte si, že umíte číst myšlenky. Že slyšíte všechno, co si ostatní myslí. A Vy sami určitě víte, že v myšlenkách není nikdo světec. Jaké to je, vědět všechno? Každou pochybovačnou myšlenku, všechny tajnosti vašich přátel a dokonce i vědět, co se komu zdá… Takovýhle život vede Daniela z druhé Vieweghovy povídky.

Na závěr moc nevím, jak knížku hodnotit. Mě tak trochu přijde, že autor dostane celkem dobrý nápad na děj, ale pak ho v půlce přestane bavit a tak ho „nějak“ ukončí. To je ale škoda…. Takže ano, pokud Vás Viewegh zajímá, Muž a žen není nějak horší nebo lepší knihou než jeho ostatní tvorba. Po večerech se čte dobře a děj plyne. Pokud jste ale četli jenom autorovy nejlepší knihy a postupně Vás zklamal, tak Muž a žena není žádný návrat na vrchol 🙂

Obálky: Hardbacky s přebalem – 10 z 10

HODNOCENÍ: 6 Z 10 ⭐

1 Comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s