OHNÍČKY VŠUDE KOLEM – RECENZE

OHNÍČKY VŠUDE KOLEM

Ohníčky všude kolem / Little Fires Everywhere

Celeste Ng / přeložila Jana Kunová / 376 stran / Odeon

ČR rok vydání 2017 – Originál 2017

 

 

Kniha Ohníčky všude kolem vyšla koncem minulého roku v nakladatelství Odeon v edici Světová knihovna. Autorka Celeste Ng se proslavila svou prvotinou Vše, co jsme si nikdy neřekli, která sklidila velmi dobré ohlasy, já ji ale nečetla. Po vydání autorčiny druhé knihy už ohlasy nebyli jen dobré, ale přímo skvělé. Když mi tedy Dobrými knihami bylo nabídnuto vybrat si knížku na recenzi, rozhodla jsem se, že Ohníčky zkusím.

Ohníčky všude kolem 2

 

Prostředí, ve kterém se děj odehrává nejlépe vystihuje tento úryvek z knížky:

„Klíčem k harmonii byl pro shakery pořádek – a předpisovost, matka pořádku. Předepisovali vše: správný čas, kdy ráno vstát, správnou barvu okenních závěsů, správnou délku mužských vlasů, správný způsob, jak sepnout ruce k modlitbě (pravý palec přes levý). Shakeři věřili, že naplánují li každý detail, podaří se jim stvořit kousíček nebe na zemi, malé útočiště před světem, a zakladatelé Shaker Heights byli téhož názoru. V reklamních inzerátech vyobrazovali Shaker Heights v oblacích, jak shlíží na ukoptěné město Cleveland z vrcholku hory na konci duhy. Dokonalost: to byl cíl, a možná jím shakeři žili tak usilovně, že prostoupil samu zdejší půdu a živil v těch, kdo zde vyrostli, sklon k přemrštěné snaživosti a hluboké nesnášenlivost k chybám.“

Jedna z našich hlavních hrdinek, Elena Richardsonová, do tohoto dokonalého života skvěle zapadá. Její život je striktně nalinkovaný. Vysoká škola, manžel, děti, dům a stálá práce. Všechno funguje jak má. To se ale jednoho dne změní, když do jejího života vstoupí Mia se svou dcerou Pearl.

Elenu dráždí žena, která svou vášeň nezkrotila.“

Autorka v knize začíná požárem domu Richardsonových. První stránky jsou vlastně závěrečným vyvrcholením příběhu, a pro někoho, kdo na tento styl není zvyklý, to může být zprvu zmatečné. Velmi rychle ale získáte přehled a děj začne vysvětlovat, jak k ohnivému konci došlo.

Oheň prostupuje celou knihou, ať už formou dobře použitých slovních obratů, nebo v různých jiných vyobrazeních. Zažehávají se jiskry a planou zde emoce.

Vášeň, jako oheň, je nebezpečná věc.“

Ohníčky nemají jednoho hlavního hrdinu, příběh je vyprávěn z různých pohledů jednotlivých zúčastněných osob a odkrývá se tím, jak jednotlivé činy měli za důsledek výsledný požár. Všechny postavy jsou jedinečné a velmi dobře promyšlené. Autorka dokáže pár větami popsat celé roky života a Vám bude připadat, že každého hrdinu skutečně znáte.

Kniha je velmi čtivá, stále se zde něco děje a nejsou v ní žádná hluchá místa. Konec příběhu sice už znáte ze začátku knihy, bude Vás ale stejně bavit každá stránka.

Ohníčky nevypráví jen obyčejný příběh, berou nás do hloubky různých problémů a nutí nás koukat pod povrch. V knize autorka zkoumá společenský postoj k rodině a odlišným etnikům. Zabývá se rodinnými vztahy, rasovému přehlížení a mateřstvím ve všech jeho formách. Ukazuje nám, že i malé činy mohou mít velké důsledky a že na každou věc je jiný úhel pohledu. V doslovu je zmíněna tato výstižná věta: Celeste Ng propůjčuje hlas těm, kterých se tehdy nikdo neptal. V knize nejste postaveni před hotovou věc. Nejsou zde jasné ostré názory, spíše je udáno téma, kterým se máte ve svých myšlenkách zabývat. Problémy jsou zde načaty, aby si o nich každý čtenář mohl udělat svůj vlastní názor.

Mě se kniha moc líbila a doporučuji ji přečíst. Měli by jste si ji přečíst….

 

Obálka: Hardback s přebalem ve stylu klasických Odeonek

Hodnocení: 99%

Knížku jsem měla možnost pro recenzovat pro eshop Dobré knihy, který mi ji ke čtení poskytl. Ohníčky jsou zařazeny v kategorii Společenské romány. Na jejich stránkách naleznete knihy za mnohem lepší ceny než v klasických knihkupectvích. Mají pobočku v Pražských Holešovicích, kde se dá spousta knížek koupit i na místě.

 

1 Comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s