Čtenářka – RECENZE

Moře inkoustu a zlata – Čtenářka / The readerIMG_20180115_193324-01

Traci Chee / 448 stran / Nakladatelství Fragment

ČR vydání 25.1.2018 / Originál 2016

Oficiální anotace:

Představte si svět, kde je čtení chápáno jako výsada a je povoleno jen hrstce nejmocnějších… Selfia ovládá umění přežít. Poté, co byl její otec zavražděn, ukrývala se totiž společně se svojí tetou Nin v divočině. Naučila se lovit, stopovat a také krást. Když jednoho dne tetu unesou, zůstane sama a začne si klást otázky. Kdo Nin unesl a proč? Souvisí její zmizení s otcovou vraždou a s tím podivným hranatým předmětem, který teta tak pečlivě schovávala? Kniha, kterou však nedokáže přečíst, a záhadný němý chlapec, kterého zachrání před krutým zacházením, se stanou její nadějí. Klíčem k odhalení tajemství jejího světa – a otcovy tragické smrti…

 

Takže co na to já?

Když jsem Čtenářku viděla, hodně mě zaujala obálka i název. Kniha o čtení! ‚To je takovej dvojtej knihomolskej win.‘ proběhlo mi hlavou. Ano, ve své hlavě mluvim nespisovně. Když jsem si přečetla anotaci, byla jsem strašně zvědavá, jak si autorka dokáže obhájit svět, ve kterém nejsou slova, písmena a lidé neumí číst. Těšila jsem se, jak to autorka vymyslí, jak něco tak strašně důležitého nahradí. Jenže bohužel, tohoto vysvětlení jsem se nedočkala.

Hned na začátku příběhu se setkáváme se Sefií, která je naší hlavní hrdinkou. Sefia to nemá lehké, její rodiče jsou již mrtví a tak cestuje se svou tetou Nin. Musejí se schovávat a obživu si hledají na cestách. Jenže jednoho dne jí seberou i tetu Nin a ona zůstane sama. Sama se skromným majetkem v podobě pár pánviček a jednoho hranatého předmětu, o kterém nic neví. Když se ho rozhodne prozkoumat, navždycky jí to změní život. Magie. Knihy jsou magie. Do tohoto magického zjištění jí vstoupí Lučištník, kterého Sefia zachrání od mužů, kteří ho nutí bojovat na smrt s dalšími chlapci. Sefia už není sama. A to je teprve začátek…

Co se mi opravdu líbilo, bylo provázání více příběhu, které se hezky doplňují. V jednu chvíli doprovázíte Sefií na záchranné cestě a v další se plavíte s kapitánem Rákosem na lodi za dobrodružstvím. Kapitán Rákos byla moje nejoblíbenější postava celé knihy. Jeho dobrodružství přidalo knize velkou hodnotu. Jeho touha po životním příběhu nám dává poselství ohledně toho, jak nemáme žít životem ostatních, jakkoliv je zajímavý, ale máme dbát na to, abychom naplnili svůj příběh vlastními zážitky.

Celý příběh má ze začátku rychlý spád, pak mi přišel trochu pomalejší a na konci zase graduje. Možná by se mi líbilo více, kdyby to bylo na konci trochu rozvinutější. Plus dávám za vnitřní zpracování stránek. Stránky, které se čtou z Knihy jsou oddělené, najdeme zde různé šifry a další drobnosti, které dodávají zpracování na zajímavosti.

 

Celkové hodnocení je takové, že se mi hodně líbil námět, ikdyž by mě potěšilo, kdyby to bylo rozvinutější a lépe popsané. Třeba nějaká ukázka, jak si lidé bez znalosti písma poradí. Sefiino dobrodružství mě bavilo, kniha byla čtivá a těch 448 stránek uteklo jako voda. I když mi hlavní hrdinka nebyla moc sympatická, v knize je dost jiných postav, které si určitě zamilujete. Příběh mi přijde vhodný pro čtenáře tak 15 až 17 let. Sice je tam občas popsaná nějaká ta krutost, ale jinak je děj podávaný jednoduše, žádná složitá slova ani nesrozumitelné obraty nebo složitě zamotaný děj. Každý si tam ale najde svoje, myšlenky kapitána Rákose bych doporučila všem, bez rozdílu na věk.

 

Jako zajímavost bych poukázala na obálku, která je jiná než originální a celkově si ji hodně zemí upravilo dle sebe. Která se Vám líbí nejvíc? 🙂 (když najedete myší na obálku, zobrazí se Vám země, ve které obálku použili)

 

Obálka: Hardback

(Já mám reading copy, takže hodnotím jen grafiku na obálce a to na 8 z 10)

  Hodnocení: 69

Kniha vychází 25.1.2018 u nakladatelství Fragment, já četla reading copy.

Obrázky jiných obálek jsou z GoodReads.com

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s