Saturnin se vrací – RECENZE

Saturnin se vracíIMG_20171217_100608-01

Zdeněk Jirotka a Miroslav Macek / 232 stran / XYZ

ČR rok vydání 2017

Anotace:

Ačkoliv nemám rád všechna ta přirovnání a podobenství, kterýmdoktor Vlach proplétá své temperamentní řeči…“ Nevypočitatelný sluha Saturnin a jeho vynalézavost, pragmatičnost a netypický postoj k životu jsou zpět.

 

 

 

 

A zároveň i všechny postavy, které jste si zamilovali: nesnesitelná teta Kateřina, krásná slečna Barbora, mudrující doktor Vlach, rozmazlený Milouš a laskavý, ale šibalský dědeček. Jaké jsou jejich nové eskapády, které jim Saturnin uchystá? Vzpomeňte si na knihu svého srdce a opět prožijte idylické léto u dědečka plné neuvěřitelných historek, gagů a komických příhod, jak je mistrně podává Miroslav Macek v pokračování Jirotkova nejslavnějšího humoristického románu.

Takže co na to já?

Saturnin se vrací je oficiální pokračování Saturnina od Jirotky. Všechny postavy zůstávají, akorát se nám nově objevuje strýc František, který si na začátku knihy bere tetu Kateřinu.

Co se týče děje, měla jsem velké očekávání. Doufala jsem, že budu číst nové příběhy o Saturninových vylomeninách. Že se postavy budou vyvíjet a děj se posune. Že to prostě bude pokračování. Ale není tomu tak. Saturnin se vrací není tak úplně pokračovaní, jako spíš vzpomínání.

Děj se vlastně opakuje – opět se jede k dědečkovi a všichni se setkají. Saturnin sem tam něco provede, ale mnohem více je bohužel zastoupeno opakování děje z předchozí knihy. Každou chvíli postavy vzpomínají na to, co se stalo v minulé knize a opakují se celé odstavce, hlášky, všechno.

Myslím, že šlo pokračování uchopit lépe. Vymyslet něco nového a posunout děj dopředu. Takže ikdyž se mi moc líbilo, že pan Macek pokračoval v podstatě stejným stylem a jazykem jako psal Jirotka, bál se posunout obsah kupředu. Takže ano, knihu doporučuji přečíst, ale nečekejte nic světoborného. Hezky si zavzpomínáte na originál a to za to i stojí.

,,Po čase pak oznámil doktoru Vlachovi a mně, že se informace o složení skřivánčí paštiky skutečně zakládá na pravdě a maso skřivánčí a koňské je vskutku mícháno v poměru půl na půl, tedy vždy jeden kůň, jeden skřivánek, jeden kůň, jeden skřivánek.“

Obálka: Hardback s přebalem – 6 z 10

Hodnocení: 68%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s